Zabezpečovací systémy
Elektronické zabezpečovací systémy EZS – instalace navrhujeme vždy podle konkrétních požadavků a potřeb zákazníka s důrazem na typ a povahu objektu. Z hlediska propojení komponentů s ústřednou se zabezpečovací systémy základně rozdělují na drátové či bezdrátové nebo hybridní (některé komponenty jsou drátové a některé bezdrátové v rámci jednoho systému). Na systémy poskytujeme záruční i pozáruční servis a smluvně provádíme pravidelné revizní prohlídky.
Instalujeme především kanadské systémy PARADOX, řady Spectra, Magellan a Digiplex.
Ovládací klávesnice
Klávesnice pro ústředny SPECTRA, MAGELLAN, DIGIPLEX umožňují programování ústředny, uživatelské ovládání a přehled o stavech systému (narušené zóny, poruchy, paměť poplachů). Podle počtu použitých podsystémů a počtu použitých zón je potřeba zvolit i klávesnici tak, aby zobrazovala celý systém. Volba zobrazování LED nebo LCD záleží spíše na požadavcích zákazníka. Nejnovějším trendem jsou grafická klávesnice s dotykovým 4″ nebo 5″ barevným LCD displejem. Signalizace stavu systému je pomocí ikon a textů a ovládání probíhá přímo pomocí dotykového LCD. Ovládání je velice přehledné, intuitivní a uživatelsky pohodlné. Klávesnice může zobrazovat vnitřní a venkovní teplotu i půdorysy zabezpečeného objektu se zobrazením stavu jednotlivých čidel. Umožňuje na LCD zobrazovat „Annunciátor“ – přehledné zobrazení stavu podsystémů a zón. V klávesnici lze nastavovat uživatelské přizpůsobení, vkládat obrázky a využívat bohatou nabídku zvuků.
Detektory
Instalujeme kompletní sortiment nejčastěji používaných detektorů – infrapasivní či duální pohybové detektory, magnetické kontakty na okna a dveře, požární detektory, detektory úniku plynů, detektor zaplavení, detektory tříštění skla, detektory otřesu, tísňové hlásiče. Detektory pro vnitřní/venkovní použití jsou určeny pro instalaci uvnitř/vně budov. Tomuto způsobu použití odpovídá jejich krytí a odolnost proti falešným poplachům. Základ tvoří detektory firmy PARADOX a OPTEX, které se vyznačují výbornou citlivostí a odolností proti falešným poplachům.
Typy detektorů:
- magnetické kontakty – otevření dveří, oken, vrat
- infrapasivní pohybová čidla (PIR) – pohyb osob ve střeženém prostoru
- duální pohybová čidla (PIR+MW) – pohyb osob ve střeženém prostoru s klimatickými změnami
- tříštění skla (DTS) – ochrana prosklených ploch
- optiko-kouřová – nahromadění kouře v prostoru
- speciální – čidla úniku plynu, vibrační, tísňová tlačítka
Ústředny
Zabezpečovací ústředna je jakýmsi mozkem celého systému. Na desce ústředny jsou k dispozici vstupní svorky s možností připojit 1 až 192 zón (vyhodnocovacích detektorů). Ústředny je možné rozdělit na 2, respektive 8 podsystémů a pro ovládání systému využívat 32, respektive až 2000 uživatelských kódů. Součástí ústředen je telefonní komunikátor určený pro komunikaci na PCO nebo na občanský telefon. K ústředně lze připojit i bezdrátové komponenty jako klávesnice, klíčenky, detektory, sirény. Každá ústředna musí být napájena 230V napětím ze sítě, při výpadku tohoto napájení je v boxu ústředny vždy ukryt záložní bezúdržbový akumulátor.
Typy ústředen:
Ústředny pro malé objekty: Zabezpečovací ústředna smíšeného typu SPECTRA SP je určena pro malé až střední aplikace. Na desce ústředny je k dispozici 5, 8 nebo 16 vstupů s možností připojit 10, 16 nebo 32 zón v ATZ zapojení, další zóny lze připojit jako klávesové zóny nebo bezdrátové detektory s přijímačem MG-RTX3. Ústředny je možné rozdělit na dva podsystémy a pro ovládání systému využívat 32 uživatelských kódů. Součástí ústředen je telefonní komunikátor určený pro komunikaci na PCO nebo na občanský telefon.
Ústředny pro velké objekty: Ústředna pro větší a rozsáhlé objekty má 8 podsystémů a 192 zón. Jedná se o plně sběrnicový systém, který nabízí vysoký stupeň variability při vytváření topologie objektu. 4 vodičová sběrnice s vysokou odolností proti rušení umožňuje vytvářet i velmi dlouhé větve od základní ústředny a tím je možné instalovat i značně vzdálené zabezpečení v rozsáhlých objektech. Lze použít klasické drátové zóny připojené přes expandéry, BUS detektory a bezdrátové detektory. Uživatel může systém ovládat klasickým způsobem přes klávesnici, pomocí bezdrátových klíčenek, přes čtečku kartami a celou řadou čteček včetně otisků prstu. Kromě zabezpečení je integrovaná nadstavba přístupu, která umožňuje pomocí čteček a karet povolit nebo omezit pohyb osob po objektu. Systém DIGIPLEX má širokou nabídku pro drátové a bezdrátové řešení, širokou nabídku klávesnic a nabídku moderní komunikace na PCO i uživateli. Komunikace je možná přes IP (internet) nebo GSM (mobil).
Ústředny pro bezdrátové aplikace: Zabezpečovací ústředna smíšeného typu MAGELLAN je určena pro malé až střední aplikace. Ústředna je již na desce osazena bezdrátovým přijímačem 868MHz a to ji předurčuje pro bezdrátové instalace. Kromě této možnosti připojení až 32 bezdrátových čidel je na desce ústředny možnost připojit až 10 drátových zón. Ústředny je možné rozdělit na dva podsystémy a pro ovládání systému využívat 32 uživatelských kódů / bezdrátových klíčenek. Součástí ústředen je telefonní komunikátor určený pro komunikaci na PCO nebo na občanský telefon.
Komunikátory
Komunikační moduly zajišťují přenos informace o poplachu, nebo stavu systému z hlídaného objektu. Informace se přenáší na bezpečnostní agenturu nebo přímo uživateli na mobilní telefon. Pro přenos se používá klasická telefonní linka a ta je součástí ústředny. Pro využití přenosu IP (internet – data, email) nebo GSM/GPRS (mobil – SMS, hlas) se musí systém osadit příslušným modulem. Na bezpečnostní agenturu se používají GSM/GPRS brány, které informace přenášejí přes GSM/GPRS síť na PCO. Zpráva uživateli je předávána přes GSM v hlasové podobě nebo jako SMS. Přes internet je uživateli nejčastěji poslán email.
Typy komunikačních modulů:
GSM komunikátory využívají pro přenos dat nebo zpráv GSM síť. Velká výhoda je prakticky celoplošná dostupnost operátorů a možnost přenosu na mobilní telefon. Zpráva může být předána hlasem, nebo SMS zprávou. Na některých bránách a pagerech lze zpětně pomocí SMS příkazů ovládat celý zabezpečovací systém (ZAP/VYP) ale i ovládat výstupy a tím další zařízení.
IP komunikátory využívají pro přenos dat nebo zpráv INTERNET. Velká výhoda je nulová cena za přenos dat, ale velmi často je požadována pevná veřejná IP adresa pro navázání komunikace s modulem. Zákazník ocení přehlednost, dobré grafické zpracování a dostupnost z libovolného místa, kde se lze připojit k internetu dnes velmi často i přes mobilní telefon. Internetové spojení již nebývá výjimkou ani na chatách a chalupách a tak lze moduly používat na stále větším množství objektů. Většina modulů umí posílat uživateli email, který lze přijímat na PC a stále častěji i na mobilním telefonu.
Komunikátory pevné linky slouží jako doplněk k instalovaným systémům EZS. Pomocí digitální, nebo hlasové zprávy zajišťují přenos poplachové informace po telefonní lince na definovaná telefonní čísla, případně na pulty centrální ochrany.
Signalizace
Signalizace ve formě sirén slouží pro signalizaci poplachu, kdy akustický výkon je velký a slouží pro maximální možné znepříjemnění pobytu v místnosti, nebo výrazné upozornění na poplach. Signalizace ve formě signálek slouží pro světelné nebo akustické upozornění na vzniklý stav. Upozornění nemá být nepříjemné, ale pouze dostatečně nepřehlédnutelné.
Typy signalizací:
Vnitřní optické a akustické signálky a sirény.
Venkovní sirény se světelnou a akustickou signalizací.
Drátové i bezdrátové provedení.
Kamerové systémy
Kamerové systémy CCTV – identifikace osob a monitorování jejich pohybu se stává základem předcházení a odhalování trestné činnosti. Z hlediska propojení a rozlišení se základně rozdělují na analogové, IP či HD-TVI technologie.
Obraz zájmové oblasti snímá kamera, která je propojena se záznamovým zařízením. Těchto kamer je většinou více a proto záznamová zařízení jsou vybavena několika vstupy, zpravidla 4, 8, 16, 32. Video streamy z kamer se ukládají na vnitřní hard disky, které jsou schopny uchovat záznamy v řádu dnů až měsíců. K záznamovému zařízení může být připojen monitor nebo se k záznamovému zařízení můžete připojit pomocí internetu, pak lze provozovat on-line monitoring a i prohlížení záznamů přes jakýkoliv počítač či chytrý mobilní telefon.
Analogové kamery
Analogové kamery převádějí obrazovou informaci získanou a upravenou ve snímači do analogové formy ve standardu PAL, maximální rozlišení je 0,5MPix. Analogový signál je posléze veden koaxiálním kabelem k uložení do digitálního videorekordéru (DVR), signál z každé kamery je přenášen nezávislým vedením. Instalujeme všechny obvyklé typy kamer, tj. box kamery, venkovní s IR přísvitem, vnitřní a venkovní fixed dome a polohovatelné speed dome kamery.
IP kamery
IP kamery přenášejí obraz v digitální podobě v komprimovaném stavu pomocí krouceného čtyřpárového datového vodiče ve standardu počítačové sítě Ethernet. Samostatný přenos z IP kamery končí u nejbližšího aktivního prvku, poté je již přenášen souběžně s dalšími daty. Signál není degradován ani při přenosu na velké vzdálenosti. Výhodou IP kamer je dále vysoké rozlišení 1,3MPix, 2MPix, 3MPix až do 20MPix, možnost inteligentní analýzy obrazu, možnost bezdrátového přenosu dat, zajištění centrální správy, snadná rozšiřitelnost systému, součinnost s dalšími systémy v objektu (např. s EZS). Instalujeme IP kamery firmy HIKVISION a GeoVision ve všech provedeních: válečkové a box kamery, s IR přisvícením, fixed dome a speed dome kamery.
HD-TVI kamery
Kamery a záznamy technologie HD-TVI (High Definition Transport Video Interface) mají vysokou kvalitu a plynulý obraz v rozlišení 2MPix (tedy Full HD) s přenosem po koaxiálním kabelu nebo datovém kabelu UTP s převodníky. Nabízí ideální možnost instalace kamer s vyšším rozlišením bez nutnosti výměny koaxiální kabeláže. Instalujeme kamery výrobců HIKVISION, které obsahují všechny obvyklé typy kamer, tj. box kamery, kompaktní kamery, vnitřní a venkovní dome kamery, s IR přísvitem a záznamová zařízení pro 4, 8 a 16 kanálů. Přenos signálu je možné doplnit převodníky, opakovači.
Záznamová zařízení
Záznamové zařízení slouží k uložení a archivaci záznamů z jedné či více kamer. Nejběžnějším a nejspolehlivějším záznamovým zařízením je digitální videorekordér. Ten disponuje vstupy pro připojení kamer. Počet vstupů se může lišit – 4, 8, 16, 32. Kamery se připojují pomocí kabelů, buď koaxiálních nebo datových. Záznam se ukládá na pevný disk (stejně jako v počítači) a podle počtu instalovaných kamer a požadované délky archivace se volí velikost pevného disku. Do některých videorekordérů lze instalovat i více pevných disků a tím zvětšit celkovou úložnou kapacitu. Obraz můžete sledovat pomocí monitoru, který je k videorekordéru připojen přes VGA nebo HDMI konektor. Všechny videorekordéry jsou vybaveny vstupem pro připojení datové sítě (internetu). Díky tomu, se můžete k videorekordéru připojit z jiného počítače nebo pomocí chytrého mobilu (např. doma sledovat provoz v dílně své firmy). Dále je videorekordér vybaven USB vstupem pro přenosnou paměť. Ovládání je lokalizováno do českého jazyka. Dále můžete přepínat kamery, procházet zpětně záznamy, digitálně zoomovat atd.
Přístupové systémy
Kontrola přístupu slouží k omezení vstupu osob do určitého prostoru – objetku, místnosti nebo třeba zařízení. Dají se použít různé stupně kontroly přístupu, pomocí kódu, karty nebo klíčenky, DALLAS čipu, otisku prstu, popřípadě různé kombinace těchto metod. Zařízení pro kontrolu mohou pracovat samostatně nebo můžou být v provedení pro spolupráci s nadstavbovým systémem.
Autonomní kódová klávesnice:
Autonomní antivandal přístupová kódová klávesnice se čtečkou bezkontaktních identifikačních karet EMMARIN 125kHz. Kapacitní tlačítka. Krytí IP65, robustní kovové provedení, kovová podsvětlená tlačítka. Paměť 1000 kódů/karet, možnost připojení externího otevíracího tlačítka, výstup dvě relé NO/NC 1A/30VDC, napájení DC12-15V, AC9-13V, rozměry: 120x76x22mm.
Systémové řízení přístupu:
Každému identifikačnímu médiu v systému lze nastavit libovolná časová oprávnění pro vstup do vybraných prostor, v systému jsou evidovány všechny pohyby osob včetně pokusů o neoprávněné vstupy, pomocí grafické nadstavby lze ON-LINE monitorovat a ovládat prostory v reálném čase, využití také pro signalizaci stavu hlídaných vstupů (násilné vniknutí, nezavření), speciální řešení pro školy, obytné domy, parkoviště, sportoviště.
Docházkové systémy
Evidence docházky – každý ze zaměstnanců obdrží osobní identifikační médium. Jako médium mohou být čipy DALLAS v podobě klíčenky, nebo bezkontaktní karty, či přívěsky. ID médium se přiřazuje na kartě zaměstnance spolu s dalšími osobními údaji a předpisy pracovního režimu. Pro každý terminál můžete nadefinovat až 50 různých operací pro průchod terminálem (příchod do práce, odchod k lékaři, odchod na služební cestu, odchod na jiné pracoviště, …). Každému pracovníku je přiřazen kalendář, podle kterého je mu počítán fond pracovní doby a následné přesčasy. Načítání dat z terminálů se provádí ručně v případě potřeby nebo jej lze jako další funkce programu přednastavit automaticky v plánovači úloh. Výsledný algoritmus pro výpočet odpracované doby je dán individuálním nastavením dle potřeby podniku.
Docházkové terminály RFID:
Docházkové terminály systému ACS-line nacházejí své využití v evidenci pracovních operací jako jsou příchody, odchody a další typy operací související s pracovními procesy. Každý terminál obsahuje zabudovaný displej pro zobrazování zvolených druhů operací, klávesnici pro rychlou volbu požadované operace a čtecí zařízení. Typ čtecího zařízení je volitelný dle zvolené RFID technologie. Docházkové terminály pracují souběžně i jako přístupové moduly.
Docházkové terminály BIOMETRICKÉ:
Terminál je určen pro registraci docházky pomocí otisku prstu. Umožňuje 105 registrací pracovní doby a možnost zobrazení salda přesčasů ke dni zpracování v PC. Používá zvukovou a optickou signalizaci, včetně zobrazení jména a typu registrace na grafickém LCD displeji. Informace o registracích a saldu pracovní doby ukládá do paměti, proto nemusí nepřetržitě komunikovat s PC. Zabudované diagnostické funkce zabezpečují bezpečný přenos dat. Symboly registrací lze volitelně měnit. Umožňuje připojení externího snímače a elektromagnetického zámku nebo turniketu pomocí zabudovaného relé.